V Prirodoslovnem muzeju je bil predpremierno predvajan najbolj opevani dokumentarec leta – JANE, ki bo na programu National Geographica 18. marca ob 21.55.

Filmski vizionar Brett Morgen je v dokumentarcu uporabil očarljive, še nikoli predvajane posnetke legendarne naravovarstvenice Jane Goodall in njenega revolucionarnega proučevanja šimpanzov.

Njena zgodba …

Film se začne leta 1960 v porečju reke Gombe, ko se Jane Goodall, 26-letna Britanka, ki jo žene zgolj ljubezen do živali, odpravi na prvo raziskovalno odpravo, da bi proučevala šimpanze. S potrpežljivostjo si pridobi zaupanje živali in kmalu polni naslovnice z odkritji, da so šimpanzi izjemno inteligentna družbena bitja, ki za nabiranje hrane uporabljajo orodje. Ko leta 1964 National Geographic pošlje privlačnega nizozemskega snemalca Huga van Lawicka, da bi dokumentiral njeno delo, se z Jane kmalu zaljubita. Toda idilo para ogrožajo poklicne dolžnosti, izbruhi otroške paralize in nasilje med šimpanzi.

Na predpremieri sta vse ljubiteljice in ljubitelje znanosti nagovorila tudi prof. dr. Marina Dermastia in prof. dr. Boris Kryštufek, člana uredniškega odbora revije National Geographic Slovenija.

Film nam približa Goodallovo kot znanstvenico, pa tudi kot žensko, ki išče ravnovesje med zakonom, materinstvom in svojimi življenjskimi sanjami.

JANE me je vrnila v najboljše dni mojega življenja.”
Jane Goodall

To je zgodba o pogumni in predani znanstvenici Jane Goodall

Čeprav smo o delu Godallove s šimpanzi veliko izvedeli iz filma in knjig, ne vemo veliko o Jane kot o ženski. Zdaj, ko Jane proučuje šimpanze, mi proučujemo Jane. Spremljamo intimne trenutke, ko se zaljubi in skuša najti ravnotežje med zakonom, materinstvom in svojimi življenjskimi sanjami.

Dokumentarni film Jane je pri kritikih opevan kot “osupljiv”, “očarljiv”, “spektakularen” in “najboljši dokumentarec leta 2017”. Iz več kot sto ur še nepredvajanih videov, posnetih v tanzanijskem narodnem parku Gombe v 1960-ih, je nagrajeni režiser Brett Morgen ustvaril zgodbo o Jane Goodall.

Prof. dr. Marina Dermastia je ob filmu povedala: “Jane, Dian Fossey, ki je proučevala gorile, in Birutė Galdikas, ki je proučevala orangutane, sestavljajo t. i. skupino »trimatov«. Vsaka od teh žensk je posebna in vsaka ima svojo zgodbo. Vse pa so imele tisto ključno intuicijo, da so se lahko približale tako veličastnim živalim in potem tega naučile tudi kolege moške.”

 


Zadnje novičke

Prejšnji članekTaraji P. Henson obračunala z njim glede nadlegovanja
Naslednji članekBen Affleck z ogromno tetovažo, ki je preverjeno prava