Sveti Nikolaj, nam bolj poznan kot Miklavž je prvi izmed treh popularnih dobrotnikov, ki v decembru obiščejo in obdarijo otroke.

Sveti Miklavž je nadvse priljubljen tudi na Nizozemskem. Tam ga imenujejo Sinterklaas. Prav iz njihovega interklaasa je kasneje nastal znameniti ameriški božiček – Santa Claus.
Miklavž jeoblečen po vzgledu liturgičnih oblačil: čez dolgo belo obleko (albo) obleče mašni ali večernični plašč (pluvial). Na glavi nosi mitro; to pokrivalo je za Miklavža pač najznačilnejši del tako v odevalnem kot simbolnem pomenu. Spominja na šilasto kapo, ki so jo nosili judovski svečeniki kot znak oblasti. V roki drži Miklavž kofovsko palico, ki je zgoraj zavita, okrašena, v drugi roki pa ima, a ne vedno, knjigo. V njej piše z zlatimi črkami, kaj so počeli pridni otroci, in s črnimi, kaj so uganjali nepridipravi. Po izročilu mora imeti Miklavž dolgo belo brado. Roke pa mu navadno tiče v belih rokavicah.
  Naokrog hodi na večer pred svojim godom, ki ga ima 6. decembra, in otrokom prinaša darove. Vendar samo pridnim! Tiste, ki so bili čez leto poredni, pa prepusti kazni svojih spremljevalcev parkeljnov (njavečkrat jih namesto darila na okenski polici pričaka leskova šiba). Spremljajo pa ga tudi angeli. Da domišljija ne pozna meja, kaže tudi to, da nekateri otroci vrjamejo, da rdeča večerna zarja Miklavžev večer pomeni, da Miklavž peče piškote


Zadnje novičke

Prejšnji članekOmar Naber in Nuša Derenda združila svoje moči
Naslednji članekBlake Lively vs. Ivanka Trump