Ruleta je verjetno najbolj znana in tudi najbolj priljubljena igra na srečo. Pogosto je sinonim za eleganco in visoke družbene sloje. Tudi je zagotovo tudi zgodovinsko in kulturno pogojeno. Tod kljub bleščečemu sijaju, ki je povezan z igro, gre dejansko za igro verjetnosti, ki jo vodijo enostavna in jasna matematična pravila.
V tem članku se bomo posvetili matematičnim zakonitostim, katerim je podvržena ruleta. In ali uporaba strategij za rulete matematično gledano res deluje. Več o sami ruleti pa lahko najdete na spletna ruleta.
Osnove matematike v ruleti
Temeljno vodilo, ki daje matematične okvire rulete je verjetnost in statistika. Potrebno je tudi upoštevati, da se verjetnosti razlikujejo glede na to, katero ruleto igramo. Evropska in francoska ruleta ima namreč 37 števil, medtem ko pri ameriški različici poznamo še dodatno dvojno ničlo, tako da ima skupaj 38 števil. Najosnovnejša verjetnost je verjetnost zadeti točno določeno število na ruleti. Nesporno je ta verjetnost za vsa števila enaka, in sicer:
- Evropska (in tudi francoska) ruleta: 1 proti 37 (2,7 % za zmago na posameznem številu).
- Ameriška ruleta: 1 proti 38 (2,63 % za zmago na posameznem številu).
House edge rulete
Zelo pomembna statistična karakteristika pri ruleti je tako imenovani house edge. Ravno zaradi uvedbe ničle in pri ameriški različici še dodatne dvojne ničle je statistično gledano vedno igralnica v določeni prednosti da zmaga. To prednost ponazarja house edge, ki nam pove koliko je procentualno gledano igralnica v statistični prednosti, da zmaga pri ruleti. Ta znaša:
- Evropska ruleta: 2,7%
- Francoska ruleta: 1,35% (zaradi pravila La Partage).
- Ameriška ruleta: 5,26%
Priljubljene strategije in njihova analiza
V zgodovini rulete so igralci razvili različne strategije v upanju, da bodo premagali hišni rob. Med njimi so najbolj znane Martingale, Fibonacci, D’Alembert in Paroli. Poglejmo, kako delujejo in zakaj dolgoročno ne morejo premagati matematike.
Poznamo neizmerno veliko količino strategij za rulete in tudi danes še vedno nastajajo novi poskusi, kako zgraditi strategijo, ki bi vedno zmagala.
Med najbolj znane spadajo zagotovo sistemi Martingale, Fibonacci, D’Alembert in Paroli. Te smo tudi izbrali, da si pogledamo matematiko, ki stoji za temi strategijami.
1. Martingale strategija
Verjetno najbolj poznana strategija, katere koncept je precej enostaven. Po vsakem porazu moraš podvojiti stavo, medtem ko se v primeru zmage vrneš na prvotno višino stave. Po navadi se uporablja za tako imenovane enakomerne stave, kjer je izplačilo 1:2.
Matematična analiza:
- Prednost: Na prvi pogled je preprosta in logična. V samem matematičnem konceptu tudi delujoča, saj princip podvajanja stav zagotovo deluje. Torej ne glede na to kolikokrat zaporedoma izgubite, ob prvi zmagi boste zaradi podvajanja stav vse predhodne izgube povrnili in tudi ustvarili minimalni dobiček
- Pomanjkljivosti:
- Zahteva teoretično neskončen proračun, saj se zneski po več zaporednih porazih hitro povečajo. V kolikor bi vaša stava znašala 10 Eur, bi po desetih porazih vaš vložek že moral znašati 1.024,00 EUR
- Večina igralnic ima omejitve stav, kar onemogoča nadaljnje podvajanje in tudi omeji učinkovitost strategije.
- Strategija ne vpliva na house edge, tako da na dolgi rok igralnica vedno zmaga.
2. Fibonacci strategija
Kot že pove samo ime temelji strategija na poznanem Fibonaccijevem zaporedju (1, 1, 2, 3, 5, 8 …), kjer vsaka naslednja številka predstavlja vsoto prejšnjih dveh. Torej ta princip uporabimo tudi pri naših stavah, ob vsakem porazu povečate stavo na naslednjo številko v zaporedju, po zmagi pa se vrnete dve številki nazaj.
Matematična analiza:
- Prednost: Manj agresivna rast stav v primerjavi z Martingalom. Matematična statistika, ni tako enostavna kot pri Martingale, vendar tudi deluje. Torej ob zmagi boste povrnili izgube, vendar pri nižjih številkah v zaporedju ne boste ustvarili dobička.
- Pomanjkljivosti:
- Čeprav ni tako agresivna kot Martingale še vedno zahteva velik proračun za kritje daljših nizov porazov.
- Prav tako omejitve igralnic na višino stav možno omejuje učinkovitost strategije.
- Strategija ne vpliva na house edge, tako da na dolgi rok igralnica vedno zmaga.
3. D’Alembert strategija
Ta strategija sloni na sistemu, da po vsakem porazu povečate stavo za eno osnovno enoto, v primeru zmage pa le-to znižate. Torej če je Vaša enota 2 EUR, ob vsakem porazu stavi dodajte 2 EUR, ob vsaki zmagi pa odvzamete 2 EUR.
Matematična analiza:
- Prednost: Za razliko od prejšnjih strategij, ta ne potrebuje velikega proračuna, saj progresija stav ob nizu porazov ni tako velika.
- Pomanjkljivosti:
- Za razliko od prejšnjih, ta strategija matematično ne garantira povračila izgub v primeru zmage po daljšem nizu porazov.
- Strategija ne vpliva na house edge, tako da na dolgi rok igralnica vedno zmaga.
4. Paroli strategija (obratni Martingale)
Obratno kot pri Martingale sistemu, tukaj igralec podvoji stavo v primeru zmage in se vrne na osnovno stavo v primeru poraza.
Matematična analiza:
- Prednost: Manjša verjetnost velikih izgub, saj tvegate le začetno stavo. Posledično ne potrebuje velikega proračuna
- Pomanjkljivosti:
- Uspeh temelji na redkih in nepredvidljivih zmagovalnih serijah.
- Strategija ni naravnana na hitro povrnitev po nizu porazov.
- Strategija ne vpliva na house edge, tako da na dolgi rok igralnica vedno zmaga.
Ali je uporaba strategij smiselna?
Težko je podati oceno, kako uspešni boste z uporabo strategij za ruleto. Zagotovo pa predstavljajo strukturiran pristop k igranju rulete in tudi statistično gledano izboljšajo možnosti za uspeh. Seveda pod določenimi predpostavkami, kot na primer dovolj velik proračun in tudi lastnost igre brez limitov, ali vsaj z zelo visokimi limiti.
Po drugi strani pa tudi ne gre spregledati, da je pri ruleti vsak vrtljaj igra za sebe, tako da ni možno z gotovostjo napovedati dogodkov. Posledično strategije ne morejo imeti zagotovljenega uspeha.
Ali je mogoče zmanjšati house edge?
House edge je statistika, ki je pri ruleti ni možno izključiti. Imajo pa določene različice rulete bolj ugodno razmerje za igralce:
- Izberite evropsko ruleto: Hišni rob (2,7 %) je manjši kot pri ameriški ruleti (5,26 %).
- Igrajte z “La Partage” ali “En Prison” pravili: Pri teh pravilih se polovica stave vrne, če žogica pristane na ničli (za stave na enake možnosti, kot so rdeče/črno). To zmanjša hišni rob na približno 1,35 % – francoska ruleta
Sponzorirana objava.
Zadnje novičke
- Tako je 35 let nazaj izgledala slavna Salome, ne boste verjeli
- Klemen Bučan ne bo odnehal, po tridesetih letih se je zgodilo…
- Raay in Marjetka razkrila, kaj je razlog za njun odhod
- Melani Mekicar se je na koncertu zgodilo nepričakovano
- Kar je Borut Pahor naredil v Švici, se ne bo pozabilo
- Teja Jugovic ne more verjeti, kaj je storil mož Jani za njenim hrbtom
- Znana voditeljica je s svojim sinom počela…
- Niki Kljun se v Ameriki zdaj dogaja neverjetno