Se ti dogaja, da se ne moreš zbrati? Da buljiš v zvezek in bereš snov pa si kar ne moreš in ne moreš zapomniti prebrane snovi?

Obstaja nekaj trikov, s pomočjo katerih lahko relativno hitro izboljšaš tvoj spomin in razgibaš možgančke, da bodo delali boljše in hitreje.

Te zanima, kako?

Beri dalje!

1. Na vsake toliko časa si privošči 'načrtno miganje možganov'
Na spletu obstaja cel kup iger, v knjižnicah pa obstajajo kar cele knjige z vajami, za izboljšanje spomina. Ponavadi gre za vaje, pri katerih moraš iskati podobnosti med liki, odkrivati smiselna zaporedja ipd. Ena izmed takšnih iger je tudi sudoku, najbolj klasične pa so križanke.
 


2. Jej pravo hrano!
Tudi možgani potrebujejo hrano za delovanje. A potrebujemo pravo hrano! Potrebujejo predvsem omega 3 maščobe, hrano, bogato z antioksidanti, čim bolj barvito sadje in zelenjavo… Če boš v svojo prehrano vključil/a oreščke (v trgovini jih najdeš v manjših vrečkah, znani so tudi kot hrana za študente oz. 'Studentenfutter'), boš naredil/a prvi korak do močnejših in aktivnejših možganov. Aja, pa ne pozabi na pitje vode!

3. Prenehaj delati dve stvari na enkrat!
Poslušanje glasbe (z besedilom!) in učenje? Ali pa gledanje televizije in učenje? Ne, to ne gre skupaj! Če želiš, da si bodo tvoji možgani kar najhitreje in najboljše zapomnili prebrano, se umiri, lahko prižgeš glasbo, ki ti bo pomagala pri koncentraciji (pravo glasbo najdeš TUKAJ) in pričneš brati.

4. Vsak dan nekaj novega!
Če želiš imeti svoje možgane v dobri formi tudi, ko boš starejši/starejši, potem je pomembno, da jih vsak dan naučiš nekaj novega. Lahko se začneš učiti nov jezik, lahko se vsak dan naučiš besedilo nove pesmi tvojega najljubšega izvajalca, lahko pa – čisto banalno – zjutraj zobno ščetko med ščetkanje držiš v drugi roki kot sicer! Bistvo je samo, da spremeniš dnevno rutino in s tem prisiliš možgane, da pričnejo razmišljati malce drugače.
 


5. Naspi se!
Že če si samo eno noč privoščiš manj spanca (manj kot šest ur), ima to drastičen vpliv na zmanjšanje aktivnosti tvojih možganov. Ljudje na splošno spimo premalo, kar je posledica natrpanih urnikov. Ključ do daljšega (boljšega) spanca je tako predvsem v organizaciji. Napiši si seznam stvari, ki jih moraš narediti v enem dnevu, zraven približen izračun časa, ki ga boš porabil/a za to in se potem drži urnika.

6. Uporabi mnemonične tehnike!
Uporaba teh tehnik lahko spomin izboljša za kar sto odstotkov! Da, prav si prebral/a! In kaj je bistvo teh tehnik? Asociacije! Npr. če si želiš lažje zapomniti ime rože, potem ob izgovarjavi imena rože zapri oči in si predstavljaj rožo ter zraven še zapis imena te rože. Uporabljaš lahko tudi rime npr. da si pri zgodovini zapomniš ime obdobja 'prazgodovina', narediš rimo: ''Prazgodovina je ena velika rima.''

7. Migaj!
Raziskave so pokazale, da se ljudje, ki si na dan privoščijo vsaj en krajši sprehod (deset minut), veliko lažje skoncentrirajo in umirijo ter zberejo svoje misli. Pri hitrem in kvalitetnem pomnjenju informacij je to še kako pomembno. Naredi krog okoli hiše ali bloka, pojdi na sprehod s svojim psičkom… karkoli, samo da ne boš zgolj noter in zgolj v sedečem položaju.

Tako, nasveti so zgoraj, odločitev, katerega od njih boš uporabil/a, pa v tvojih rokah!

IMAŠ TUDI TI KAKŠNO POSEBNO TEHNIKO POMNJENJA?

Nam zaupaš, kako se ti najhitreje in najlažje naučiš snov?


Zadnje novičke

Prejšnji članekOJOJ! Bivši mož Saše Einsiedler išče srečo v šovu Slovenija ima talent!
Naslednji članekOPA! Ob tem posnetku Maje Keuc se vam bo naježila koža!