Prvič v slovenski zgodovini se je zgodila donacija za odpravo posledic poplav v Sloveniji iz strani "Skupnosti Kitajcev v Republiki Sloveniji ". Ček v višini 10.000 eurov je županu g. Zoranu Jankoviću v imenu skupnosti Kitajcev v RS predal g.Qiu Xiajun, predsednik društva "Slovensko Kitajskega ekonomskega sodelovanja". Dogodka so se udeležili tudi ambasador Republike Kitajske g. Sun Rongmin, vodja kabineta g. Pan Xuesong in predstavniki nekaterih Kitajskih podjetij. Podporo dogodku je izkazal tudi pevec Rok Ferengja, ki je član društva Slovensko Kitajskega ekonomskega sodelovanja. Za donacijo mestni občini Ljubljana se je skupnost Kitajcev odločla zato, ker večina živi in deluje ravno v prestolnici.

Qiu Xiajun je ob priložnosti povedal: „Za donacijo smo se odločili, ker vedno radi pomagamo ljudem v stiski in Slovenija je naša druga domovina, saj tu živimo, ustvarjamo, imamo družine. Nesreča ne izbira držav in ras. Donacijo smo zbrali kot posameznik, da vzpodbodimo tudi ostale dobrosrčne ljudi, da se ozrejo okoli sebe in pomagajo po svojih močeh. Veselilo me je da nas je gospod župan Zoran Janković toplo sprejel in dobili smo občutek, da sta Slovenija in Republika Kitajska med sabo povezani tudi v humanitarnosi. Dobili smo podporo tudi našega ambasadorja g. Sun Rongmin-ija. Še enkrat hvala vsem medijem za objave, kajti lepe misli in stvari se morajo bolj širiti.“

Rok Ferengja je dodal: „Veselilo me je, da so kot posamezniki, ki živijo daleč od svoje matične domovine uspeli in pokazali, da dobra volja in humanitarnost nima meja. Je pa Slovenija vsekakor postala njihov drugi dom. Upam, da bo to vzpodbudilo še nekatere, da si pomagamo med seboj.“

Kratek intervju z Rokom Ferengjo:

Rok, si član Slovensko Kitajskega ekonomskega sodelovanja. Kdo te je povabil v društvo?
Že vrsto let poslovno sodelujem s Kitajskimi podjetji. Po letih poslovanja se tudi zbližaš in spoprijateljiš. V društvo me je povabil prijatelj in poslovni partner, predsednik društva Qiu Xiajun.

Si že bil na Kitajskem? Kaj te privlači v njihovi kulturi?
Seveda, bil sem v Shanghai-u, Peking-u, Guangzhou-ju. Njihova kultura je čisto drugačna od naše, saj je stara že nekaj tisoč let. Njihova filozofija, razmišljanje, običaji, načela in hrana, vse je čudovito.

Se srečuješ s Kitajci, ki živijo pri nas, kako potekajo druženja, kako se sporazumevate?
Moram priznati, da kar redno. Vedno se veselimo druženja še posebno, ko pride do izmenjave spoznavanja kultur in običajev. Z družinami praznujemo kakor naše, tako njihove praznike, saj tudi z nekaterimi od njih poslovno sodelujem. Komunikacija najpogosteje poteka v slovenskem jeziku, saj je veliko kitajcev, ki pri nas živijo že nekaj let in resnično znajo že lepo govoriti slovensko, če pa že kakšen ne zna pa je aktualna angleščina.

Kitajski jezik ti ni preveč tuj, prav tako japonščina. Kaj znaš povedati?
Nekaj besed v kitajščini sem se uspel naučiti, to so osnove, npr. dober dan, nasvidenje, hvala, prosim … V bližnji prihodnosti se mislim še bolj obogatiti z znanjem njihovega jezika, saj gre za osebni interes in ne zaradi poslovnja s kitajskimi podjetji. Kitajščina se mi nasploh zdi zelo zanimiva, študira jo tudi moja sestra.
Na tečaj japonščine sem se vpisal nekaj let nazaj, že v osnovni šoli pa smo v zboru prepevali japonsko pesem SAKURA, pesem o čšenjevem cvetu. Nekaj malega sem se naučil tudi na treningih. Znam povedati nekaj osnov, če pa bi moral koga poslušati, ne bi razumel nič.


Zadnje novičke

Prejšnji članekFOTO Noč draguljev in filmske lepote v New Yorku
Naslednji članekBlake Lively vs. Alexa Chung