25-letna Jankovićeva je v zadnjih mesecih v zelo dobri formi: marca je na trdi podlagi v Indian Wellsu osvojila svoj 12. turnir v konkurenci posameznic, maja pa je v Rimu izgubila šele v šampionskem dvoboju. V Večnem mestu si je uvrstitev v finale izborila z zmago nad obema sestrama Williams in tako postala prva igralka, ki je sestri premagala na istem turnirju na peščeni podlagi (ter šele osma igralka, ki ji je to uspelo na vseh poklicnih turnirjih). Jelena Janković se je s tenisom sicer pričela ukvarjati pri devetih letih.

Članica teniškega kluba Crvena zvezda se je že na svojem prvem turnirju – jugoslovanskem prvenstvu za igralke do desetega leta – uvrstila v polfinale. Pri 16 letih je bila vodilna igralka na mladinski lestvici, z 19 leti pa je v Budimpešti osvojila svoj prvi turnir kategorije WTA. V polfinale turnirja za Grand Slam se je prvič uvrstila jeseni leta 2006 na US Opnu, kjer se je dve leti kasneje tudi uvrstila v finale. Na vrh svetovne lestvice je prvič stopila v tednu olimpijskih iger v Pekingu. Čeprav je tedaj zadržala na vrhu samo en teden, so ji štirje osvojeni turnirji ter dva polfinala in en finale na turnirjih za Grand Slam omogočili, da se je na vrh vrnila še pred koncem sezone in tam tudi »prezimila« ter tako postala svetovna prvakinja za leto 2008.

Letošnjo sezono je pričela z osmega mesta, vendar so ji uspešni nastopi že omogočili napredovanje na trenutno četrto mesto na lestvici poklicnih teniških igralk Sony Ericsson WTA Tour. Na igrišču se Jankovićeva odlikuje po svojem trdem in neizprosnem slogu igre. Telesno je izvrstno pripravljena in lahko drsi na vseh vrstah podlag. Rada zahaja na mrežo, njen najbolj znan udarec pa je dvoročni bekend na osnovno črto. Sicer nastopa z loparji Prince in v oblačilih kitajskega proizvajalca Anta Sports.

Beograjčanka je zunaj teniških igrišč skoraj tako dejavna kot na njih: ukvarja se z modnim oblikovanjem in nastopa kot fotomodel, dejavna je kot Unicefova ambasadorka v Srbiji, obenem pa je tudi osrednji lik dokumentarnega filma Jelenin svet režiserke Tanje Brzaković, ki je izšel leta 2008. Njen pogum na igrišču in nastopanje za srbsko izbrano vrsto sta ji prinesla nagrado Heart Award, ki jo podeljuje mednarodna teniška zveza ITF. Poleg nje si je nagrado s svojo srčnostjo in vztrajnostjo po poškodbi zaslužila tudi Katarina Srebotnik.
Jankovićeva je svoj nastop v Portorožu potrdila direktorju turnirja Andreju Bizjaku konec marca na srečanju v Miamiju, teden dni po njeni 12. turnirski zmagi v Indian Wellsu.