Si v razredu. Učiteljica vstopi v razred, razdeli kontrolke in sedaj se začne nočna mora. Potenje, grizenje nohtov, svinčnikov, živčno mečkanje robov lista kontrolke… Če misliš, da se to dogaja le tebi, se motiš. Dogaja se nam vsem – mladim, starim. Vsem! Razlika je samo v tem, da se nekateri s tremo pred testi veliko lažje soočijo kot drugi, zato imamo zate nekaj nasvetov, kako priti do boljšega rezultata pri pisanju kontrolnih nalog.

1) Bodi odgovoren/odgovorna in se dobro pripravi na kontrolke.
Ja, ja, saj vemo – to ti govorijo že učitelji in starši. Da se je potrebno sproti učiti, sproti delati domače naloge ipd… A če dobro pomisliš, je prvi korak, da na testu ne pogrneš, ravno ta, da si snov, ki bo v testu, vsaj pozorno prebereš.

2) Privošči si veliko spanca pred ‘usodnim’ dnem!
Tvoj spomin bo deloval veliko bolje, če boš večer pred testom v posteljo šel/šla nekoliko prej, izklopil/a vse naprave, ki lahko motijo tvoj spanec (No, budilko le pusti prižgano, da ne boš testa enostavno prespal/a!) in si privošči krepčilen spanec, ki bo dal tvojim možganov dovolj energije, da bodo iz vseh kotov na dan potegnili informacije, ki si jih shranjeval/a vanje med učenjem.

3) Pozorno poslušaj navodila!
Že res, da je učitelja včasih težko poslušati, a pred pisanjem testa si ne privošči nepazljivosti! Pozorno poslušaj, kakšna navodila bo podal učitelj oz. učiteljica!

4) Preberi najprej navodila. In to pozorno!
Ko imaš pred sabo povsem nepopisan test, najprej hitro pregled celoten test, da dobiš okvirno sliko, kako dolg je test, kakšnega tipa naloge so v njem in po možnosti celo ugotoviš, katere naloge ti bodo delale manj in katere več težav. Če opaziš, da kakšne izmed nalog ne razumeš, ne paničari – vprašaj učitelja!

5) Vsaki nalogi posebej posveti dovolj časa.
Ko prebereš navodilo, se zagledaš v nalogo na listu, ne obupaj takoj, če naloge ne znaš rešiti. Še enkrat počasi preberi navodila, si mogoče podčrtaj, kaj je tisto ključno, kar naloga zahteva od tebe in nato še enkrat poskusi rešiti nalogo. Če ne gre, nalogo pusti za kasnejše reševanje in se pomakni naprej na nalogo, ki jo znaš rešiti. Ne pozabi narediti zaznamka (kakšen klicaj ob strani) pri nalogi, ki je nisi rešil/a, da se boš nanjo vrnil/a na koncu, če ti bo ostalo še kaj časa.

6) Sproti se!
Dokazano je, da ljudje pod pritiskom ne moremo pokazati vsega, kar lahko! Tudi ti boš kontrolne rešil/a veliko slabše, če boš paničen/panična, kot če bo umirjen/a in zbran/a. Zato predvsem brez panike. Sprosti se – trikrat globoko vdihni ter počasi izdihni (izdih naj bo vsaj trikrat daljši kot vdih).

7) Že konec?
Če se zgodi, da je tvoja kontrolna naloga že rešena, šolska ura pa se še ni končala, ne hiti z oddajanjem naloge! Vzemi si čas in pojdi od naloge do naloge ter preveri, če si rešil/a vse naloge, če si res zapisal/a tisto, kar je naloga zahtevala od tebe. Če pa se slučajno zgodi, da je do konca le še pet minut, ti pa še nisi končal/a, potem se vrni na točko 6! Sprosti se, ne paničari in reši tisto, kar lahko! Še vedno boljše, kot da začneš paničariti in pozabiš še tisto, kar veš!

Tako, to so bili naši nasveti! Sedaj pa nas zanimajo še tvoji! Imaš tudi ti kakšen lasten nasvet, kako se izogniti stiski pred pisanjem kontrolnih nalog? Kaj pomaga tebi? Kako se sprostiš?


Zadnje novičke

Prejšnji članekOjoj! Pevka Ariana Grande in raper Big Sean sta se razšla
Naslednji članekRAZKRILA! Iryna Osypenko Nemec: Kaj počne za vitko linijo?