V naših kinematografih je že na voljo najnovejši produkt izjemnega režiserja Michaela Manna, ki tokrat snov za napeto akcijsko zgodbo črpa v svetu kibernetskega kriminala. O avtentičnosti filma HEKER, ki ga je navdihnil resnični računalniški črv Stuxnet, so se pred kratkim lahko prepričali tudi nekateri največji ugledni strokovnjaki s tega področja, ki so ga zasuli z odobravanjem in pohvalami na račun subtilnosti, natančnosti in verjetnosti.

Ena ključnih scen, ki govori temu v prid, ne vključuje niti tipkovnice niti računalniške miške. V tem segmentu zgodbe omrežna strokovnjakinja, ki jo igra kitajska igralka Tang Wei, namenoma polije kavo po kupu spetega papirja – gre za nekakšno poročilo, vendar pa besed ne moremo razbrati. V naslednjem kadru jo vidimo, kako med vožnjo po Džakarti skozi okno taksija suši polite dokumente. Slednji jo pripelje do banke, kjer v oprijeti beli obleki in visokih petah vstopi v preddverje in pristopi k sprejemnemu pultu. Varnostniku sporoči, da je prišla na sestanek, slednji pa jo usmeri v pravo nadstropje. Preden se odpravi, varnostniku pokaže polite dokumente, mu pove, da je ponesreči uničila svojo predstavitev za sestanek in ga lepo prosi, ali bi ji lahko natisnil nov izvod. Čeprav ne bi smel, ji ugodi, vzame njen USB ključek in ga vstavi v računalnik.

S pomočjo dobro premišljenega in elegantnega trika tako Tang omogoči svojemu kolegu Hathawayu, da na daljavo vdre v bančni sistem – preko USB naprave.

Za Pariso Tabriz, vodjo varnostnih inženirjev spletnega brskalnika Google Chrome, je to hollywoodski trenutek, ki je pohvalno resničen: "Ni nobene spektakularne akcije, je le preprosta metoda, ki so jo resnični hekerji že uporabili – poudarja pa temeljne varnostne težave, ki nastanejo ob uporabi tujih USB naprav."

Je torej Heker najboljši film o kibernetskem kriminalu? Vsekakor je navdušil strokovnjake, ki so bili pred ogledom prepričani, da ga bodo raztrgali na koščke. In to ni majhna zmaga. "Očitno so pri filmu sodelovali odlični tehnični svetovalci," pravi Marquis-Boire, ki je prisostvoval pri raziskovanju domnevnega kitajskega vdora v Googlovo infrastrukturo leta 2009. "Najbolj presenetljivo pa je, da so jih tokrat dejansko poslušali in upoštevali."


Zadnje novičke

Prejšnji članekOPA! Rajko Hrvatič si v drugo želi deklico!
Naslednji članekSPET! 1D: Liam z novo tetovažo?