Velika večina nas ima doma avtomatski pralni stroj, a kljub temu se pogosto soočamo s težavami, da perilo ni dovolj oprano, nima prijetnega vonja, se razbarva ali pa majica po desetih pranjih izgubi obliko in na telesu ne izgleda več dobro. Pogosto je razlog za to napačen postopek pri pranju. Svetovali vam bomo, kako prati, da se boste izognili navedenim težavam.
1. Perilo je treba pravilno razvrstiti
Belo in vse ostalo. Odrasla in otroška oblačila. Športna in klasična oblačila. Tako marsikdo razvršča perilo. A to ni dovolj, če želite, da bo perilo lepo oprano in bo zdržalo veliko pralnih ciklov. Razvrščati je treba:
- Po barvi – belo in črno posebej, to je jasno. Vendar pa je treba ločiti tudi preostale barve, saj lahko po večkratnem pranju na primer modrih majic skupaj z rožnatimi slednje potemnijo, modre pa izgubijo intenzivnost barve. Idealno je razvrščanje po odtenkih: bela z bež, svetlo siva in svetlo rožnata. Rdeča z vijolično in temnejšo rožnato. Modra z zeleno. Skratka, podobno s podobnim.
- Po materialu – bombaž in umetne tkanine lahko perete skupaj, vendar volna zahteva poseben program. Občutljivo perilo lahko perete z bombažem, a priporočamo, da ga vložite v mrežasto vrečko za pranje občutljivih tkanin. Tako boste preprečili poškodbe.
- Po stopnji umazanosti – verjetno ni presenetljivo, da je blatne obleke najbolje prati ločeno.
Razvrščanje perila vam lahko olajša večprekatni koš za perilo. Izberite takšnega, ki ima dovolj predalov za vaša oblačila.
2. Izberite ustrezen pralni detergent
To je zgodba zase, a poskusili bomo na kratko povzeti bistvo. Pomagajo vam lahko tudi primerjalne strani in ocene na spletu. V osnovi gre za obliko, vrsto in občutljivost:
- Oblika – prašek, kapsule, gel. Prašek je običajno najcenejši, a najmanj koncentriran – popolno nasprotje so kapsule (najdražje in z najvišjo koncentracijo). Gel je zlata sredina. Izbira je odvisna od vaših preferenc, priporočamo pa gel in prašek, saj lahko pri teh natančno odmerjate glede na vrsto in stopnjo umazanosti perila.
- Vrsta – za belo, črno, barvno perilo. Vredno je investirati vanje – čeprav boste v kopalnici imeli več embalaž, boste podaljšali življenjsko dobo oblačil.
- Občutljivost – konvencionalni, ekološki, za otroke. Verjetno ni presenečenje, da klasični detergenti najbolje odstranijo madeže, vendar so hkrati bolj obremenjujoči za odpadne vode. Dobra alternativa so detergenti na osnovi mila, ki so pogosto primerni tudi za občutljivo kožo.
3. Pralni stroj napolnite ravno prav in izberite ustrezen program
Današnji pralni stroji vas pogosto že sami vodijo in vam celo povedo, ali je boben premalo ali preveč poln. Pravilno je, da boben napolnite približno do treh četrtin – to veste tako, da v zgornji del bobna lahko še vedno vstavite roko. Program najlažje določite po njegovem imenu (bombaž, volna, športna oblačila …), najbolje pa je, da preverite oznake na oblačilih. Te vam zanesljivo povedo, kako in kaj lahko perete. Večino perila je optimalno prati na 30 stopinj – tako podaljšate njegovo življenjsko dobo in prihranite energijo. Višjo temperaturo izberite za močno umazana oblačila in kose, pri katerih morate zanesljivo uničiti bakterije in alergene. Posteljnino in brisače je zato dobro prati pri 60 stopinjah.
Sponzorirana objava.
Zadnje novičke
- Maja se na TV zaslone vrača priljubljena oddaja
- Nina Ivanič Rep se je javila s spektakularnega razgleda in razkrila, da …
- V MasterChefu je blestela, danes pa se sooča s težavo, ki …
- Preprosti poletni nohti, ki bodo poudarili tvojo polt
- Slovenska glasbena skupina je s tem dejanjem poskrbela, da bo od sedaj vse drugače
- Luka Jezeršek je zapustil MasterChef, razlog pa je …
- Anela Šabanagić na morju ujela nekaj, kar jemlje dih
- Metka Albreht ima že čisto odraslo hči in prava lepotica je