''Kdo bo danes vprašan?'' S temi besedami učitelj naznani ocenjevanje. V razredu, kjer je še pred sekundo bilo slišati kupe glasov, je kar naenkrat smrtna tišina. Učenci ponavadi nemo s sklonjenimi glavami strmite v svoje zvezke, saj nihče noče biti na vrsti za spraševanje. Večina jih upa, da jih bo učitelj magično spregledal, če ga ne bodo gledali v oči. Nekateri se tresejo, drugi si grizejo nohte, tretji mečkajo platnice zvezkov. Skupni imenovalec vsem je strah pred spraševanjem in ocenjevanjem. A kako se ga znebiti – ne spraševanja, temveč strahu?

Že stare mame so rekle, da je strah od znotraj votel od zunaj ga pa nič ni. In res je tako! Strah je zgolj občutek, ki se nas polasti, ko se nečesa bojimo. Velikokrat ni realen, ljudje pa se bojijo različnih stvari. Eni se bojijo višine, drugi zaprtih prostorov, tretji spraševanja in ocenjevanja.

Napovedano ali nenapovedano – to je zdaj vprašanje!
Veliko učencev in učenk ima nepojmljiv strah pred spraševanjem. Spraševanje je lahko napovedano oz. učencu bolj prijazno ali pa nenapovedano, ki večini učencev, najbrž tudi tebi, požene strah v kosti.
Če se kot razred z učiteljem dobro razumete, potem ne bi smel biti problem, da se skupaj domenite, kdaj bo kdo vprašan. Če pa je učitelj bolj strog ali pa želi, da učenci snov znate sproti in da se ne učite kampanjsko, potem bo napovedal spraševanje, ne bo pa napovedal učencev, ki bodo takrat vprašani. Strah bo seveda tu veliko večji kot pri prvi vrsti spraševanja, a je to povsem odveč!

Za vsako stvar v življenju se je potrebno pripraviti!
Res je! Vse, česar se boš zavestno lotil/a v življenju, boš moral/a prej narediti dober načrt, kako zadevo izpeljati. Tudi pri spraševanju je tako. Za vsako spraševanje – napovedano ali ne – se moraš pripraviti. Če spadaš med tisti odstotek učencev, ki si vsak dan vzamejo eno uro in kratko ponovijo snov, ki so jo v preteklem dnevu obravnavali pri posameznih predmetih, potem priprave na spraševanje ne bi smele biti problem in bi morale biti kratke in brez stresa.
Če pa si bolj med kampanjskimi učenci, potem se prični na spraševanje pripravljati vsak tri ali štiri dni prej. Prvi dan samo dvakrat ali trikrat pozorno preberi vso snov, drugi dan jo preberi in poskusi obnoviti, tretji dan naj te sprašuje tvoj prijatelj ali tvoja prijateljica, četrti dan pa samo na hitro preleti snov in se bolj osredotoči na druge predmete. Če se boš zadnji dan 'učil/a kot nora' je velika verjetnost, da boš pri spraševanju vse pomešal/a, zato – zvezek v roke vsaj tri ali štiri dni prej!

Evo, jutri je nov dan, nov teden in marsikdo od vas bo v šoli dobil kakšno oceno. Upamo, da bodo lepe! 🙂


Zadnje novičke

Prejšnji članekOpa! Bruce Jenner že oblekel žensko obleko
Naslednji članekOpa! Zdenka Kahne: V Milanu podučila modno hišo Armani