Toše, ki so ga britanski novinarji poimenovali za balkanskega Elvisa Presleya, se je kot Todor Proeski rodil leta 1981 v Prilepu, odraščal je v Kruševu na jugozahodu Makedonije.

Kljub mladosti je Toše, ki je prvič nastopil že pri dvanajstih letih, veljal za enega najuspešnejših regionalnih glasbenikov. Slovenci smo ga bolje spoznali po evrovizijskem nastopu leta 2004, ko se je v Portorožu prvič predstavil tudi našemu občinstvu. S skladbo Skrajni čas, ki jo je posnel v duetu z Anjo Rupel, in albumom Dan za nas iz istega leta je prepričal slovenske strokovnjake in poslušalce, ki so ga toplo sprejeli. Toše je v Sloveniji pripravil številne koncerte in nastope, k nam pa se je vedno rad vračal, saj se je, kot je povedal sam, tu počutil varno in domače. Posebej za naše občinstvo je posnel tudi skladbo Moja, njegovo edino pesem v slovenskem jeziku.


 

Toše pa ni bil le glasbenik, pač pa je svoje življenje posvetil tudi humanitarnosti in pomoči ljudem v stiski. V domovini je pripravljal dobrodelne koncerte, za svoje delo pa je leta 2003 prejel nagrado Matere Tereze. Leto kasneje je postal še Unicefov ambasador dobre volje in s slabovidnimi otroki posnel videospot za skladbo This World, ki je postala uradna himna organizacije. Tudi sredstva z njegovega zadnjega koncerta, ki ga je le enajst dni pred tragedijo organiziral v Skopju, so bila namenjena otrokom in razvoju šolstva.

Kljub usodni nesreči pa Toše še vedno živi v svojih pesmih in delih. Na albumu The Hardest Thing iz leta 2009 so zbrane njegove prve posthumno objavljene skladbe v angleškem jeziku, ki so bile sprva namenjene svetovnemu občinstvu. V začetku letošnjega leta je izšla tudi zgoščenka Toše i Prijatelji s skladbami, ki jih je napisal Toše sam, njemu v spomin pa so jih interpretirali nekateri priznani glasbeniki.

Prijatelji so izpolnili tudi eno od pevčevih velik želj in poskrbeli za manastir, ki se nahaja nad njegovim domačim Kruševom. Tam so pred kratkim zanj postavili še dobrih 33 metrov visok križ, po njem pa poimenovali glavno ulico v mestu. Spomin na svojega junaka želijo v Kruševu ohraniti tudi z gradnjo spominske hiše, kjer bodo obiskovalci že naslednje leto lahko spoznali glasbenikovo življenje in delo.

Čeprav je veljal za enega največjih zvezdnikov z ozemlja bivše Jugoslavije, je Toše ostal preprost in skromen človek. Ve sakam site (Vse vas imam rad) so besede, po katerih se ga spominjajo ljudje vseh generacij in predstavljajo njegovo prehitro končano življenje.


Zadnje novičke

Prejšnji članekLauren Conrad: Garala sem, da sem tu, kjer sem!
Naslednji članekAshley Greene: Jo bo Joe kmalu zaprosil za roko?!