Kot je za STA povedal Viki Grošelj, so Humarja našli na višini 5600 m na pobočju gore, kar je nižje od prvotnih predvidevanj.

Iz Nepala so navsezgodaj prišle v Slovenijo tragične novice. Potem ko je zadnje dni reševalno akcijo oviralo slabo vreme, je v noči na soboto Humarju na pomoč odletela skupina treh izkušenih reševalcev iz švicarskega Zermatta. Reševalno skupino so sestavljali pilot Robert Andenmatten, eden najbolj izkušenih reševalcev in ekstremnih plezalcev na svetu, Simon Anthamatten, ki se je prvi spustil do ponesrečenega alpinista, ter vodja zermattske gorske reševalne službe Bruno Jelk.

Po prvih ugotovitvah reševalcev je imel Humar zlomljeno nogo, njegovo življenje pa se je po vse verjetnosti končalo že v ponedeljek oziroma najkasneje v torek po spustu z 7227 metrov visoke gore, najvišje gore v himalajskem pogorju Langtang in se nahaja jugozahodno od osemtisočaka Šiša Pangma. Kaj natanko se je zgodilo s 40-letnim alpinistom, po vsej verjetnosti po besedah slovenskega alpinista Vikija Grošlja ne bo mogoče ugotoviti.

“Ob pol enih po našem času se je začelo reševanje. Vreme je bilo očitno dovolj ugodno, da so lahko Švicarji poleteli, začeli z iskanjem in Tomaža našli na višini 5600 metrov, nižje, kot smo pričakovali. Simon Anthamatten se je spustil do njega, ugotovil, da je mrtev, ga pripel na reševalno vrv. Nato so ga s helikopterjem prenesli v bazni tabor, se vrnili nazaj po Simona in tudi njega odpeljali dol in akcija je bila s tem zaključena,” je dejal Grošelj.

“Po prvem pregledu so reševalci ugotovili, da je dejansko imel zlomljeno nogo. Po rekonstrukciji so ugotovili, da so se zadeve za Tomaža končale že v ponedeljek najkasneje v torek. Vsa akcija je potekala v prazno, kot se temu reče, kljub temu pa sem pomirjen, da so Švicarji ugotovili, kaj se je zgodilo, da so ga našli in vsaj to ni bilo zaman, da bi še naprej ostali v negotovosti,” je povedal Grošelj.

“Mislim, da se je Tomaževo življenje končalo kmalu po tistem, ko je javil, da je bil poškodovan. Mislimo, da je bilo to v ponedeljek, v noči na torek ali najkasneje v torek. Ali je šlo za padec, za plaz, ki ga je poškodoval, ali kaj drugega, to najbrž ne bo nikoli jasno,” je še dodal.

Grošelj je koordiniral in usklajeval reševalno akcijo v Sloveniji, koordinator v Katmanduju je bil predsednik Planinske zveze Nepala Ang Tsering, iz Švice pa je akcijo švicarskih reševalcev koordiniral vodja reševanja v Zermattu Gerold Biner.

Humar je veljal za enega najboljših alpinistov na svetu. Avgusta leta 2005 so ga po šestih dneh rešili z gore Nanga Parbat. Po letu 2005 se je na odprave odpravlja popolnoma sam. Tako je bilo tudi tokrat, ko je goro Langtang Lirung skušal premagati s solo vzponom. Šerpi v baznem taboru je v začetku tedna, ko naj bi z njim zadnjič vzpostavili stik, dejal, da se ne more premikati in da je v zelo slabem stanju.

Predsednik Planinske zveze Nepala Ang Tsering je v Slovenijo poslal kronologijo reševanja slovenskega alpinista. Humar je z vzponom na himalajsko goro začel 5. oktobra, v ponedeljek 9. novembra zvečer je nepalska zveza prejela klic iz baznega tabora. Poklical jih je šerpa Jagat, ki je sporočil, da je Tomaž doživel na višini 6300 metrov nesrečo in da je zahteval takojšnjo pomoč.

Naslednje jutro, 10. novembra, so štirje nepalski reševalci s helikopterjem pripeljali do baznega tabora opremo za reševanje Humarja. Območje so preleteli tudi s helikopterjem, a na lokaciji, ki naj bi jo sporočil Humar, alpinista niso odkrili. Nato so se lotili klasičnega reševanja. 11. novembra so pritrdili skoraj 500 m vrvi, uspeli priti na kraj, ki naj bi opisal Humar, a ga niso našli. Šerpa Jagat je bil zadnjič v stiku s Humarjem 10. novembra ob 10. dopoldan po tamkajšnjem času, ko mu je Tomaž uspel povedati le: “Jagat to je moj zadnji”. Slišati pa je bilo, da je v zelo slabem stanju. Šerpe so se vrnili v bazni tabor 12. novembra, saj so razmere na gori poslabšale in je začelo snežiti.

V Katmandu so nato 13. novembra prišli člani švicarske reševalne skupine, ki so danes zgodaj zjutraj z dvema helikopterjema odleteli proti gori Langtang, kjer so začeli s pregledovanjem terena in nazadnje odkrili smrtno ponesrečenega alpinista.

“Planinska zveza Nepala je z globoko žalostjo sprejela novico o smrti našega dragega prijatelja in velikega plezalca. Molimo za njegovo večno dušo, da počiva v miru. Ob tem izrekamo iskreno sožalje njegovi družini in vsem prijateljem,” je zapisal predsednik nepalske zveze Ang Tsering.


Zadnje novičke

Prejšnji članekTadeja Ternar: Kmalu s fantom v tujino
Naslednji članekDobrosrčna Victoria Beckham pomaga prikrajšanim otrokom